Несортирано

Прекодринци из „Републике Шумске“, зашто браћо?

СУБОТА, 27.06.2026 | 12:58
Верификован аутор

То је нови назив који се посљедњих мјесеци може чути за Србе из Републике Српске — не од свих у Србији, али свакако од дијела људи који се противе политици Александра Вучића.

То боли. Посебно јер је велики број људи из Републике Српске годинама гледао на Србију као на матицу, а људе преко Дрине доживљавао као најближи род.

Многи имају некретнине у Србији, тамо улажу капитал, шаљу или планирају послати дјецу на школовање и живот.

Па откуд онда такви називи и међусобна нетрпељивост?

Дио одговора вјероватно лежи у политици и политичарима.

Данас се у Србији одржава велики скуп присталица Александра Вучића. Да би скуп био масован, према доступним информацијама, организован је одлазак и из Републике Српске путем политичких структура.

Према нашим сазнањима, данас из Зворника за Београд иде седам аутобуса.

Немамо сазнања да је било уцјена, али очигледно постоје различити мотиви због којих људи одлазе, а један је сигурно новац.

Такође, током избора организовано гласање грађана из Републике Српске у Србији годинама изазива расправе. На републичким изборима то се често посматра другачије, али на локалном нивоу код дијела грађана ствара осјећај да о локалним питањима одлучују људи који не живе у тој средини.

Не треба бити искључив — и опозиција у Србији има присталице са ове стране Дрине.

Али због политичких порука и организованих одлазака, често се ствара утисак да сви људи из Републике Српске имају исти став. А велика већина грађана нема директан однос према политичким дешавањима у Србији и не жели да се мијеша.

Политика и стално доказивање лојалности према Београду довели су до подјела међу људима које ће, ако се наставе продубљивати, бити тешко превазићи.

Пише: Недељко Босиочић

Коментари 0

Подијелите своје мишљење – читамо све коментаре.

Напишите коментар