Kompanija „Alumina“ nastavlja sa pozitivnim poslovanjem i u 2023. godini. Gostujući u emisiji Biznis klub Alternativne televizije, predsjednik Upravnog odbora „Alumine“ Zoran Stevanović je rekao da je kompanija pozitivan poslovni rezultat ostvarila u ne baš povoljnim okolnostima.
-Cijela branša kojom se „Alumina“ bavi, u ovom momentu, izložena je raznim negativnim uticajima. Od početka godine imamo cijenu uglja veću za 40 odsto, cijenu struje za 30 odsto, od februara smo povećali plate zaposlenima za 10 procenata. U međuvremenu, cijene gasa i struje u Evropskoj uniji su značajno smanjene, tako da sad svi naši kupci očekuju i da mi pojeftinimo naše proizvode, mada su naši inputi skuplji nego što je to dosad bilo. U takvim okolnostima balansira naša prodaja, balansira naša nabavka, tako da se trudimo da smanjimo određene troškove. Radimo sa nešto nižim kapacitetom u odnosu na prošlu godinu iz razloga što još uvijek nismo uspjeli da obezbijedimo kontinuitet u snabdijevanju ugljem kao osnovnim energentom u smislu i količina i neophodnog kvaliteta za proizvodni proces – rekao je Stevanović, te istakao da, bez obzira na sve, poslovanje „Alumine“ je pozitivno.
-Kompanija u prvih pet mjeseci posluje u plusu. Dobra okolnost je što je cijena lužine, koja takođe ima veliki uticaj na formiranje cijena naših proizvoda, bila u padu tokom cijelog prvog polugodišta. I to nam je sigurno dalo mogućnost da ostanemo u pozitivnom trendu kad je u pitanju poslovni rezultat kompanije – naveo je Stevanović.
On je rekao da je za treći kvartal već poznato da će cijene naših proizvoda imati trend pada, ali, kako je rekao, spremni smo na to i borićemo se da kvalitetom i unutrašnjim uštedama obezbijedimo normalne plata za zaposlene u kompaniji.
-U prvoj polovini godine isplatili smo regres, nastojimo da sve funkcioniše prema dobavljačima i kupcima, prema zaposlenima, ali i da se izmiruju obaveze prema državi, odnosno da kompanija nastavi svoj poslovni i razvojni put – istakao je Stevanović.
Govoreći o zapošljavanju novih radnika, predsjednik Upravnog odbora je rekao da su mladim ljudima vrata ove kompanije širom otvorena, posebno za proizvodna zanimanja, te mašinske i elektro struke, dok će, kako je najavio, u drugoj polovini godine, biti potrebe i za angažovanjem mladih koji su hemijske struke.
-Konstantno smo otvoreni za prijem mašinskih i elektro inženjera – naglasio je Stevanović, te objasnio da nije dovoljno, recimo, zaposliti 50 novih radnika, oni, kako je rekao, moraju i da nauče da funkcionušu u samom procesu, da jednostavno odgovore svojim obavezama.
-Ne smijemo i ne možemo čekati da primimo novog izvršioca kad nam stari radnik već ode u penziju. Moramo gledati naprijed, da radnik koji ide u penziju prethodno, za godinu dana primjera radi, obuči svog mlađeg kolegu koji će ga dostojno zamijeniti – pojasnio je Stevanović, te dodao da će to biti važan zadatak pred kompanijom kako bi se na vrijeme i kvalitetno obezbijedili radnici majstorskih zanimanja, ali i rukovaoci opreme u samom proizvodnom procesu.
On je najavio i prijem novih 30 radnika, bravara i varilaca, koji će biti realizovan u narednom periodu.
Stevanović je govorio i o neophodnim investicijama, ali i o pravnom rješavanju statusa fabrike.
-Naš cilj u konačnici jeste da postignemo energetsku stabilnost kompanije, a da bi to ostvarili moraćemo se sučiti sa ozbiljnom investicijom, koja će obezbijediti novu energanu. Postojeća energana je, da tako kažem, „na izdisaju“. Dugo nije ulagano, već nekih 10-12 godina, osim onog standardnog održavanja. U zavisnosti za koji se energent opredijelimo, to će biti investicija od 25 miliona do čak 50 miliona evra ukoliko se bude išlo na gasnu elektranu. Da bismo to napravili nama je neophodan što skoriji završetak stečajnog postupka, jer da bismo ušli u tako jednu veliku investiciju treba nam podrška ozbiljnih kreditora. A da bismo je dobili, ovdje mora da bude riješen pravni status kompanije „Alumina“. Iz tog razloga su naši povjerioci na posljednjoj sjednici Skupštine donijeli odluke koje, mislim, da idu u prilog okončanju stečajnog postupka. Bude li sve funkcionisalo kako treba, to bi sve trebalo završiti u prvoj polovini sljedeće godine, što bi „Alumini“ dalo jedan dodatni zamah i da, pored ostalog, rješava i energetske probleme i da dovede u grad Zvornik nove investicije koje će biti vezane za našu proizvodnju. Praktično, ovdje će se kao investitori pojaviti naši trenutni strateški partneri, koji će na ovom prostoru otvarati svoje pogone, kao što se to desilo prije nekoliko godina sa kompanijom „Zeohem“, koja je kompletnu svoju proizvodnju prenijela iz Švajcarske u Zvornik.
Zapravo, nekoliko naših kupaca čekaju da se okonča ova, kako oni zovu, „pravna zavrzlama“, kako bi mogli da krenu u investiciona ulaganja. Mi koji ovdje živimo znamo šta znači stečaj, pogotovo jedne velike kompanije koji, slobodno se može reći, ima i međunarodni karakter, jer postoje potraživanja koja su od preduzeća i pojedinaca izvan granica i Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, tako da se o svemu mora voditi računa – istakao je Stevanović, i zaključio da je neophodno što prije i što efikasnije završiti stečajni postupak ma kako se to dešavalo, ali i da bi „Alumina“ dobila neophodan kredibilitet da širi svoje kapacitete i dovodi nove investicije u ovaj grad, da zaposleni u kompaniji, dobavljači i kupci imaju pravnu sigurnost na duže staze.
Služba za odnose sa javnošću „Alumine“