BANjALUKA – Ratnohuškačke poruke iz Bužima te isticanje zastave takozvane Armije BiH u nekoliko gradova Srpske loša su poruka za budućnost i dokaz da Bošnjaci ne odustaju od prakse kojom Srbima poručuju da za njih nema mjesta na ovim prostorima, što ne doprinosi stabilizaciji odnosa i pomirenju, potrebnom svim narodima u BiH.
Ocjena je to predstavnika udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali i političkih analitičara iz Srpske povodom objavljivanja snimaka sa takozvanog “marša na Ćorkovaču” kod Bužima, gdje je u subotu obilježeno 28 godina od smrti komandanta 505. Bužimske brigade Petog korpusa takozvane Armije BiH Izeta Nanića. Učesnici skupa nosili su ratne zastave takozvane Armije BiH i uzvikivali “Alahu-ekber”, dok je dio građana bio uniformisan i nosio zelene beretke. U uvodu snimka koji je objavljen na “Fejsbuk” stranici Udruženja “Nanićevi Bužimljani” stoji da “idu putem legendarnog komandanta Ize, jer je i poslije rata rat”.
Politički analitičar Drago Vuković za “Glas” kaže da je takvo ponašanje Bošnjaka izraz frustracija i mržnje prema Srbima koja je sve očiglednija.
– Kod njih se javlja velika nervoza uglavnom onda kada Srbi obilježavaju bolne datume, jer kroz obilježavanje nesreća nad srpskim narodom polako se ruši mit o Bošnjacima kao jedinim žrtvama. Njihova politika je jednokratne prirode, ne daje rezultate, sve to je samo dizanje prašine i stvaranje nervoze i u praksi ne može da potraje – ocijenio je Vuković.
On ističe da je takvo ponašanje Bošnjaka veoma loše za budućnost BiH.
– Time pokazuju nultu stopu tolerancije, potpuno su zarobljeni u prošlosti. Takvim ponašanjem postaju najveći neprijatelji BiH i izjave njihovih predstavnika da će se boriti za svaki pedalj zemlje poziv su za destrukciju koji ne može donijeti ništa dobro – naveo je Vuković.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić smatra da su Bošnjaci ponašanjem u Bužimu, nažalost, nastavili praksu slanja poruka Srbima da za njih nema mjesta na ovim prostorima. Nuždić kaže da kod Srba zbog toga mora da postoji obaveza stalnog jačanja institucija Republike Srpske koje su jedini garant njihovog opstanka na ovim prostorima.
– Za Bošnjake rat još nije završen – upozorio je on.
I ranijih godina u Bužimu su se okupljali članovi bošnjačkih udruženja pod ratnom zastavom takozvane Armije BiH, koji su uzvikivali “Alahu-ekber” te slali uvrede na račun Srba i Republike Srpske, a predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić kaže da su Sud i Tužilaštvo BiH godinama nijemi na ratne zastave i ratne pokliče iz Bužima.
– Već tradicionalno u Bužimu ratne zastave i ratni pokliči, a sud i dalje nijem iako se poziva na rat iz godine u godinu, ali ovoga puta ne pokušavajući to ni da prikriju – rekao je Kojić.
S druge strane, kaže on, svaki Srbin koji se drzne da kaže bilo šta što se ne sviđa političkom Sarajevu i muslimanskim udruženjima biva ekspresno sankcionisan.
Predsjednik Organizacije starješina Vojske RS Slobodan Župljanin kaže da sve to dodatno komplikuje situaciju u BiH. On je naveo da je, s druge strane, bio dostojanstven primjer obilježavanja dana sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u pogromu “Oluja” u Prijedoru, sa kojeg su poslate poruke mira i pomirenja.
– Očigledno je da će i dalje iz Republike Srpske stizati poruke mira, a iz FBiH one koje se odnose na ratnohuškački žargon i stvaranje stalnih tenzija, što ne doprinosi stabilizovanju odnosa i pomirenju, potrebnom svim narodima u BiH – rekao je Župljanin.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Goran Rogić kaže da dešavanja iz Bužima izazivaju uznemirenost kod Srba i predstavljaju lošu poruku za budućnost jer ne doprinose suživotu.
– Nadam se da će pravosudni organi BiH jednog dana smoći hrabrosti da se pozabave ovim – rekao je Rogić.
U Prijedoru i Doboju u subotu su prekršajno sankcionisane dvije osobe zbog isticanja ratne zastave takozvane Armije BiH na automobilima, a u medijima je osvanula i fotografija automobila parkiranog u Istočnom Novom Sarajevu na kojem je takođe bila istaknuta pomenuta ratna zastava.
– Ne treba da nas brinu zastave i oznake na njima. Sve u ovoj zemlji je naše srpsko i ostaće. Samo budimo zajedno, saborni i dostojanstveni – rekao je gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.
Djeca
Branimir Kojić kaže da je više nego simptomatično prisustvo djece na skupovima nalik onom u Bužimu.
– To nam pokazuje da u budućnosti neće biti mira, prije svega zbog načina vaspitanja djece koji su očigledno različiti kod nas Srba u odnosu na muslimane. Definitivno je sada jasno da se muslimani pripremaju na novi rat, mada oni kažu da je “i poslije rata rat” i to bi trebalo da bude signal Sudu i Tužilaštvu da reaguju – rekao je Kojić.
Glas Srpske