Iako je gorivo u prethodnom periodu pojeftinilo, informacije sa svjetskog tržišta pokazuju da će trend pada cijena biti zaustavljen.
Cijene barela nafte su u blagom porastu, a prema prognozama rast će biti nastavljen i u narednim danima. Provjerili smo da li i koliko cijene goriva utiču na cijene životnih namirnica?
Voziti se i putovati mora – kažu vozači. U odnosu na prethodni period kada su cijene po litru bile i do pola marke više, ove su i prihvatljive.
– Podnošljivo je za sada, samo da ne bude više, ako bude više onda neće biti podnošljivo – kaže jedan građanin.
Drugi građanin dodaje da je daleko od prihvaljivog, pogotovo ko se bavi poslom, prodajom, bilo čime, puno utiče cijena goriva na konačan proizvod.
Od pandemije kovida 19, preko sukoba u Ukrajini, do rata u Pojasu Gaze, sve ovo uticalo je na kretanja energenata na tržištu pa su tako i cijene ostalih proizvoda i usluga na tržištu rasle.
Iz bijeljinske “Save” kažu da bi sa pojeftinjenjem energenata, od 5 do 10 odsto , i krajnji kupci njihovih proizvoda osjetili uštede na potrošačkoj korpi. Sve ostalo, ne igra značajniju ulogu.
– Utrošak energije, u šta spada i gorivo i mazut i električna energija, negdje između deset i dvanaest odsto, na cijenu finalnog proizvoda, odnosno u cijenu finalnog proizvoda – rekao je direktor fabrike “Sava Semberija” Bijeljina, Stevo Filipović.
Zaštitnici prava potrošača, i ovaj put napominju, da pojeftinjenje energenata ne prati pojeftinjenje proizvoda i usluga koje su u osnovi potrošačke korpe. Ali zato, svako poskupljenje, bude pravovremeno “ažurirano” u cijenu.
– Znamo da u najvećem udjelu cijena goriva utiče na svako pojeftinjenje, a i na poskupljenje životnih namirnica, a da najveći porcenat u potrošačkoj korpi otpada na troškove same prehrane. Novo poskupljenje nafte bi svakako uticalo na sve robe i usluge, tako da bi to drastično povećalo našu potrošačku korpu – kaže Dušan Srdić iz Udruženje potrošača “Reakcija”.
Prema podacima Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske, od septembra na benzinskim pumpama cijene goriva u Republici Srpskoj pale su u prosjeku oko 0.50 KM.
Pojeftinjenje u Hrvatskoj pojašnjavaju različitim obračunskim periodom – u Hrvatskoj na 15 dana, u Republici Srpskoj i BiH na dnevnom nivou, pa su tako građani Srpske to pojeftinjenje osjetili prije 10-ak dana. A sve su prilike da će na tom nivou ostati još kratko.
– Do pojeftinjenja neće doći sigurno. Zbog tog dnevnog formiranja imamo situaciju da je prethodnih 5 do 7 dana došlo do rasta, da pretvorimo to u feninge, došlo je do rasta nekih 8 feninga po litri i u narednim danima, ako se naravno nastavi ovaj rast, relano je očekivati da će doći do povećanja na našim benzinskim pumpama – rekao je Đorđe Savić predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske.
Zbog postojećih zaliha i predstojećih praznika cijene u narednim danima neće biti mijenjane. Ako cijena po barelu nastavi da raste, za očekivati je da će uskoro cijena po litri biti skuplja od 3 do 4 pfeniga.