Na Svjetski dan bez duvanskog dima, SZO i institucije javnog zdravlja iz cijelog svjeta okupiće se kako bi podigli svijest o štetnom uticaju duvanske industrije na mlade.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana bez duvanskog dima usmjerena je na zaštitu djece od uticaja duvanske industrije.
Cilj je da se obezbijedi platforma za mlade ljude, kreatore politike i zagovornike kontrole duvana na globalnom nivou da raspravljaju o ovom pitanju i da podstiču vlade da usvoje politike koje štite mlade od manipulativnih praksi duvanske i srodnih industrija.
Iako se broj pušača smanjio tokom godina, mora se učiniti više na zaštiti ovih ranjivih grupa, naglašava Svjetska zdravstvena organizacija.
Prema podacima iz 2022. godine, širom svijeta najmanje 37 miliona mladih ljudi starosti od 13 do 15 godina koristi neki oblik duvana. U Evropi 11,5 odsto dječaka i 10,1 odsto djevojčica ovog uzrasta su korisnici duvana (4 miliona).
Da bi nastavila da zarađuje milijarde dolara prihoda, duvanskoj industriji je potrebno da svake godine zamijeni milione kupaca koji umiru i one koji prestanu da puše.
Da bi postigla ovaj cilj, radi na stvaranju okruženja koje promoviše prihvatanje duvanskih proizvoda među sljedećom generacijom, uključujući slabu regulativu kako bi se osiguralo da njeni proizvodi budu dostupni i pristupačni.
Industrija takođe razvija proizvode i taktike oglašavanja koji su privlačni deci i adolescentima, dopirući do njih putem društvenih medija i platformi za striming.
Proizvodi kao što su elektronske cigarete i nikotinske kesice postaju sve popularniji među mladima. Procjenjuje se da će 12,5 odsto adolescenata u Evropi koristiti elektronske cigarete u poređenju sa 2 odsto odraslih. U pojedinim zemljama, stope upotrebe ovih cigareta među školskom djecom su dva do tri puta veće od stopa pušenja cigareta.
Duvanska industrija namerno prodaje smrtonosnu zavisnost mladim ljudima, stoga na Svjetski dan bez duvanskog dima 2024 SZO poziva vlade i zajednicu za kontrolu duvana da zaštite sadašnje i buduće generacije i da smatraju duvansku industriju odgovornom za štetu koju uzrokuje.
(rtrs)