Srpska pravoslavna crkva i vernici sutra obeležavaju Mitrovdan, praznik posvećen Dimitriju Solunskom. Važi za jednu od najvećih slava u Srbiji i za njega se vezuje veliki broj narodnih običaja i verovanja.
Mitrovdan je jedna od najvećih srspkih slava i dan održavanja zavetine u mnogim mestima.
Uoči Mitrovdana i Đurđevdana treba da je svako kod svoje kuće, jer ko tada ne bude u svom domu, taj će se preko cele godine noćivati po tuđim kućama. Ovo se ujedno smatra i najvažnijim mitrovdanskim običajem.
Osim ovog, postoji i jedna zabrana koja se odnosi na ovaj dan, a koju svi treba da ispoštuju. Naime, u pitanju je običaj i pravilo koje se u Srbiji poštuje godinama.
U Srbiji se veruje da na Mitrovdan ne treba grditi decu, koliko god da su pogrešila, jer će navodno onda cele godine biti nestašna.
U Šumadiji seljaci u svaki ugao sobe stave belutak, da ih brani od miševa. Žene na ovaj dan ne diraju vreteno, češljeve i makaze.
Ovaj dan je poznat, kako se verovalo, i po tome što su se hajduci tada rastajali da bi negde prezimili zimu i ponovo se sastali o Đurđevu danu sledeće godine.
Tako je i nastala krilatica: Mitrovdanak – hajdučki rastanak, Đurđevdanak – hajdučki sastanak.
Na osnovu vremenskih prilika na današnji dan predviđa se i kakva će biti zima. Ako pada sneg veruje se da je Sveti Dimitrije došao na belom konju i da će se sneg zadržati sve do aprila.
Ako je oblačno čeka nas topla zima, a ako je pak vedro, prema narodnom verovanju, zima pred nama će biti oštra i hladna.
Koliko je Sveti Dimitirije poštovan u Srbiji najbolje svedoči da su u njegovu čast podignute mnoge crkve još u srednjovekovnoj Srbiji, uključujući i crkvu u Pećkoj Patrijaršiji i kapelu u manastiru Visoki Dečani.
Danas u Srbiji postoji 120 hramova posvećenih Svetom Dimitriju za koga se u narodu veruje da pomaže bolesnima, da slepi progledaju, a utehu i lek pronalaze i one od kojih su lekari digli ruke.
Veruje se da pomaže svakome ko prizove njegovo ime, posebno na današnji dan.
(Hello Magazin)