Republika Srpska može biti ponosna jer je jedna od rijetkih zemalja u Evropi koja ima tri prašumska rezervata na velikim površinama, rekao je Srni načelnik Odjeljenja za prirodno nasljeđe u Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Dragan Kovačević.
Kovačević je istakao da se značaj prašuma Perućica, Lom i Janj sagledava u tome što se u njima prirodni procesi odvijaju u potpunosti bez uticaja čovjeka.
– Svaka vrsta, stanište, svaki član ima svoj značaj i doprinosi prirodnoj ravnoteži prašumskih rezervata. Republika Srpska je sačuvala ove tri prirodne laboratorije i prepustila ih u potpunosti prirodi i ostavila široj naučnoj i stručnoj javnosti da je prati, proučava i donosi zaključke – napomenuo je Kovačević.
On vjeruje da će ti mali ostaci iskonskih šuma na ovim područjima uvijek imati odgovor gdje i kako čovjek griješi.
– Sa druge strane, ostavili smo dovoljno prostora za očuvanje izvornih šumskih genetičkih resursa – rekao je Kovačević.
Prema njegovom mišljenju, Republika Srpska može biti ponosna i na činjenicu da je u julu 2021. godine Odbor Uneska za svjetsku baštinu na zasjedanju u Kini, proglasio strogi rezervat prirode prašumu Janj kod Šipova prirodnim dobrom od svjetskog značaja.
– Ovaj prašumski rezervat je tako postao prvo prirodno dobro iz Republike Srpske, BiH, upisano na Unesko Listu svjetske baštine, nakon područja Starog mosta i Starog grada Mostara, Mosta Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu i Stećaka – srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika koji su upisani kao kulturna dobra- napomenuo je Kovačević.
Prašuma Janj, dodao je on, za koju je određena zaštitna zona od 295 hektara, uvrštena je u okviru proširenja lokaliteta svjetske baštine Unesko “Iskonske bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope – zajedno sa lokalitetima iz Češke, Francuske, Sjeverne Makedonije, Poljske i Švajcarske.
Kovačević je naveo i da je osim prašuma, Republika Srpska vlasnik i dijela najvećeg, najgrandioznijeg i najljepšeg kanjona Evrope.