Odbornici Skupštine Grada Zvornika su, na posljednjoj sjednici, većinom glasova dali saglasnost za poskupljenje komunalnih usluga u Zvorniku za 15 odsto. Kako su nam saopštili u preduzeću AD „Vodovod i komunalije“ iz Zvornika ovo poskupljenje će iznosti otprilike od 4,50 do 5 KM po računu.
Jovan Tomić, direktor AD „Vodovod i komunalije“ kaže da je ovo poskupljenje bilo neminovino jer preduzeće ne bi moglo opstati sa postojećim cijenama uz dosadašnja poskupljenja reprometerijala i energenata koje koriste za svoj rad.
– Mi smo došli u situaciju da bi bilo upitno poslovanje firme i isporuka naših usluga da nije došlo do ovog povećanja cijena. Težak period za poslovanje počeo je u periodu pandemije, ali zahvaljujući nekim svojim rezervama, iako je bio smanjen broj ljudi, uspješno smo prošli kroz taj period i održali kvalitet usluga. Dešavanja u Ukrajini su uticala na rasti cijena energenata i repromaterijala koji koristimo što je ugrozilo naše poslovanje. Zbog povećanja cijene goriva naši troškovi po ovom osnovu će na godišnjem nivou biti veći za 100.000 KM nego ranijih godina. Hlor je poskupio 100 odsto, električna energija je skuplja, a od januara nas očekuje novo poskupljenje. Dva puta je podizana cijena rada za 100 KM, što na 160 zaposlenih nama podriže troškove za 32.000 KM mjesečno. Dakle, to su stvari koje su objektivno dovele do povećanja cijena naših usluga – kaže Tomić i dodaje da sa ovom cijenom ne mogu da računaju na bilo kakve investicije.
– Ovo poskupljenje nama samo obezbjeđuje opstanak, jer smo mi firma koja posluje bez profita, odnosno težimo samo da izvršimo usluge građanima Zvornika i platimo sve obaveze. Uz nove cijene moći ćemo da pružamo svoje usluge i dalje na kvalitetan način – navodi Tomić.
On je pojasnio da će se na računu sada iskazivati fiksni troškovi od 3,50 KM mjesečno za održavanje vodovodnog sistema, dok su varijabilni troškovi povećani za 10 odsto i odnose se na potrošnju vode.
– Odvoz smeća ostaje isti dok će utrošak vode biti skuplji za 10 odsto. Dosad je cijena vode po kubiku bila 1 KM, a sada će biti 1,10 KM. Korisnicima će ovo povećanje prosječno po računu iznositi od 4,50 do 5 KM, računajući da taj korisnik prosječno troši između 10 i 15 kubika vode mjesečno – pojašnjava Tomić.
Novi zakon o vodnim uslugama
Tomić kaže da je u pripremi i novi zakon o vodnim uslugama na kome insistira Svjetska banka.
– Svjetska banka uslovljava i Vladu Srpske i FBiH daljim investicima, odnosno ako ne usvoje ovaj zakon najavljuju prekid svih kreditnih aranžmana. Tim zakonom je predviđeno formiranje regulatorne agencije koja određuje cijenu komunalnih usluga. Ukoliko ta agencija donese odluku o povećanju cijena, lokalna uprava tada može da je odbije, ali će ona plaćati razliku u postojećoj cijeni i novoj cijeni koju odredi agencija. Mi sada ne možemo sa sigurnošću reći da li će to u budućem periodu dovesti do novih povećanja cijena naših usluga jer tarifna metodologija koju predlaže Svjetska banka ima niz kriterijuma. Ta tarifna metodologija je pristuna u brojnim zemljama u svijetu, a zasnovana je na realnoj amortizaciji, broju zaposlenih itd. Ovaj zakon predviđa optimizaciju broja radnika kako i njihovu stručnu kvalifikaciju. Dakle, to bi značilo smanjenje radnika, jer, mišljenja sam, nijedno komunalno preduzeće u BiH nema otpimalan broj radnika kao ni optimalnu strukturu. Ovdje je ostavljena mogućnost preduzećima da rade prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju radnika kako bi se uklopili u nove standarde, ukoliko budu usvojeni – kaže Tomić.
SDS- protiv, Ujedinjena Srpska uzdržana
Odbornik SDS-a Bojan Lukić kaže da je jedini u lokalnom parlamentu diskutovao na ovu temu. Ona kaže da za ovu saglasnost nisu glasala tri odbornika SDS-a, dok su dva odbornika Ujedinjene Srpske bila uzdržana.
– Ovo je još jedna u nizu loših odluka vladajuće većine. Ono što je nama ostalo nejasno, nakon izlaganja direktora komunalnog preduzeća, jeste da li će biti još poskupljenja, ako se usvoji novi zakon. Opravdanja o povećanju troškova mi nismo prihvatili jer smatramo da se pred svake izbore tamo zapošljavaju novi ljudi, a taj ceh treba da plaćaju građani Zvornika. Prošle godine smo imali poskupljenje komunalnih usluga za 30 odsto, a ove godine za 15 odsto što je neprihvatljivo – zaključuje Lukić.
Subvencija iz budžeta Grada Zvornika za oko 400 korisnika
Na istoj sjednici, odbornici Skupština grada Zvornika donijeli su i Odluku o subvencionisanju troškova komunalnih vodnih usluga za ugrožene kategorije u Zvorniku.
Zamjenik gradonačelnika Bojan Ivanović je pojasnio da će oko 400 domaćinstava koji su korisnici novčane pomoći i korisnici prava na ličnu invalidninu kod Centra za socijalni rad biti obuhvaćeni subvencijama, te da će njihovi računi iz preduzeća Vodovod i komunalije biti sigurno manji nego što su bili do sada.
– Niko nije oduševljen zbog poskupljenja cijena komunalnih usluga, a nastojalo se da ono bude što manje. Korekcija cijena uslijedila je zbog poskupljenja energenata, opreme i materijala potrebnih za funkcionisanje preduzeća Vodovod i komunalije – rekao je novinarima nakon posljednje sjednice lokalnog parlamenta Ivanović.
Info Birač