Polazak u vrtić je veoma stresna situacija kako za dete tako i za roditelje, naročito ukoliko dete nije naviklo da se odvaja od roditelja. Nova sredina, novi prostor, nova lica, nova organizacija, sve to dodatno pojačava nivo stresa.
Mnoga pitanja se javljaju i kod roditelja, a neka od njih su kako će se dete snaći, da li će jesti, da li će spavati, kako će se uklopiti sa ostalom decom, kako će prihvatiti vaspitačiicu i ono najbitnije kako detetu olakšati adaptaciju na vrtić i kako smanjiti stres koji svi doživljavamo prilikom prelaska u novu sredinu.
Kako da pobedimo stres prilikom polaska deteta u vrtić?
Prvo jeste da upoznamo vaspitače sa osobinama deteta, njegovim zdravstvenim stanjem, navikama i ostalim specifičnostima ukoliko ih dete poseduje.
Zatim, budite pozitivni. Prilikom ostavljanja deteta u vrtiću budite nasmejani , pevajte mu neku veselu pesmicu, pričajte mu kako će mu biti lepo u vrtiću gde ima puno drugara, pričajte o nekom događaju koji je bio smešan.
Prilikom predavanja deteta vaspitačici budite brzi i odlučni, nikako se nemojte dugo opraštati, jer će se dete rastužiti.
Kako bi smanjili stres vezan za adaptaciju, gledajte da posle vrtića uvek imate neku zajedničku aktivnost, na primer crtajte vrtić, pričajte o vrtiću sve pozitivno, prošetajte pored vrtića pa komentarišite kako je lep i kako je dobra vaspitačica koja mnogo voli decu, kako tamo ima puno igračaka i kako je lepo igrati se sa drugarima.
Posvetite detetu nakon vrtića punu pažnju, mnogo maženja, zajedničkih aktivnosti, kupite mu neku novu igračku ili knjigu. Slušajte vaspitača koje korake preduzeti kako bi se dete što brže i bezbolnije adaptiralo.
Nemojte se brinuti zbog burnih reakcija. Kod dece svaka reakcija na stres je burna, ali kao i svaka druga emocionalna reakcija je i kratkotrajna i brzo se zaboravlja. Zato nemojte brinuti da li dete i dalje plače i tužno je, jer se verovatno veoma brzo zaigralo i smeje se. Novo okruženje predstavlja veoma podsticajnu i bezbednu sredinu za sveobuhvatni razvoj deteta.
Kod neke dece adaptacija ide sporije, kod neke brže, ali je veoma važno da budete istrajni i da ne odustajete posle prvog odlaska u vrtić zbog njegovog negodovanja i plakanja, jer će kasnije to koristiti kao alat svaki put da ne bi išao u vrtić. Morate biti istrajni jer je vrtić jako bitan za detetov socijalno-emocioanlni razvoj.
Izvor: opušteno.ba