Srbi koji žive u SAD-u su na prethodnim izborima pružili su otvorenu podršku Trampu, kako je to uradio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji uživa veliko povjerenje i podršku u našoj zajednici ovdje, upravo zbog otvorene i iskrene politike u međunarodnim odnosima, usmjerene isključivo na zaštitu interesa srpskog naroda.
Rekla je ovo u intervjuu za Banjaluka.net generalni konzul BiH u Čikagu Tatjana Telić komentarišući pobjedu Donalda Trampa u trci za predsjednika SAD.
Telićeva je za Banjaluka.net govorila o doprinosu srpske zajednice kampanji Donalda Trampa, značaju njegove pobjede za Srbe u SAD, ali i odnos te države prema Srbiji i Republici Srpskoj.
„Predsjednik Tramp lično i njegovi najbliži saradnici veoma su svjesni velike podrške koju imaju među Srbima, kako onima koji žive u Americi i imaju pravo glasa, tako i onima koji žive u Republici Srpskoj i Srbiji. Veoma su zahvalni na tome i znaće to da cijene u budućim odnosima. U noći proglašenja pobjede, delegacija uglednih predstavnika srpske dijaspore u SAD-u, koja čini organizaciju “MAGA Serbs”, bila je u Trampovom izbornom štabu, predvođena bivšim guvernerom Ilinoisa, Srbinom, Rodom Blagojevićem“, kazala je Telićeva.
Dodaje da su se sastali sa senatorom Markom Rubiom, porodicom potpredsjednika Džej Di Vensa, Robertom Kenedijem, jednom od najbližih Trampovih saradnika. Tom prilikom su mu uručili monografiju o 140 godina srpsko- američkih odnosa, kao i sa brojnim drugim bliskim saradnicima.
„U Trampovom timu su oduševljeni gestom predsjednika Republike Srpske, koji je jedini državnik, pored predsjednika Orbana, koji je otvoreno podržao Trampa u kampanji, a bio je i prvi predsjednik koji je čestitao na pobjedi. Mnogi iz Trampovog tima su dijelili objavu Serbian Times-a u kojoj Palata Predsjednika Republike u Banjaluci sija u bojama američke zastave. Srbi su doprinijeli Trampovoj pobjedi, finansijski, donirajući u kampanji, medijski, ali i glasovima u ključnim swing državama, okupljeni i posvećeni kao nikada ranije“, istakla je ona.
Kako kaže, pobjeda Trampa je dočekana sa radošću, jer se Srbi opravdano nadaju da će doći do promjene američke politike na Balkanu. Dodaje da su Amerikanci i Srbi kroz istoriju bili saveznici, sve do promjene američkog odnosa od rata devedesetih godina.
„Srpski narod je mnogo propatio zbog prethodne američke politike iz čega se razvilo ogromno nepovjerenje. Čak i u takvoj situaciji srpske vlasti su pružale ruku nadajući se poštenom i iskrenom odnosu, odnosu uvažavanja i poštovanja međunarodnog prava, prije svega prava konstitutivnih naroda u BiH, zagarantovanih Dejtonskim mirovnim sporazumom, što se nažalost nije desilo. Naša zajednica u Čikagu i uopšte SAD-u se sa novom administracijom nada promjeni američko-srpskih odnosa, očekuje više saradnje na svim poljima kao i stabilizaciji prilika u našem regionu, ali i u SAD-u, gdje postoji velika zabrinutost zbog lošeg stanja u zemlji, posebno na ekonomskom i bezbjednosnom planu“, kaže Telićeva za Banjaluka.net.
Na pitanje da li je realno očekivati zaokret politike u pravcu srpskih interesa, Telićeva kaže da Srbi očekuju da će buduća američka politika biti nepristrasna, da će uvažavati vrijednosti i prava drugih naroda.
„Srpska zvanična politika treba da iskoristi ove odnose, što nikako ne znači na štetu bilo kog drugog naroda u BiH ili regionu već u pravcu izgradnje mira, stabilizacije odnosa i ekonomskog napretka. Meni kao diplomati, takve okolnosti, zasnovane na istini, pravičnosti i međusobnom poštovanju daju prostor da kao partneri radimo na unapređenju odnosa u svim oblastima, neopterećeni neistinama, podmetanjima drugih bez mogućnosti da se čuje i naš glas i da radimo svi zajedno na razvoju ekonomskih i drugih projekata od kojih će imati koristi sva tri konstititivna naroda u BiH“, kaže ona.
Prema njenim riječima, Trampova politika je poznata po stavljanju naglaska na unutrašnje prioritete i smanjenje međunarodnih angažmana koji ne donose direktne koristi SAD-u.
„U tom smislu, očekujem da će Tramp nastaviti sa pristupom ‘Amerika na prvom mjestu’, da će graditi pragmatičan pristup zasnovan na direktnim interesima SAD i to prije svega ekonomskim. Trampov pristup Balkanu bi mogao biti u skladu sa prethodnim mandatom, bez dubokih diplomatskih intervencija s naglaskom na ekonomski razvoj i dijalog, uz minimalan američki intervencionizam i rješavanje regionalnih pitanja uz pomoć evropskih struktura“, ističe.
Podsjeća da se već ranije izjasnio protiv američkog angažmana u stranim sukobima, za smanjenje vojne podrške i trošenja američkih resursa.
„Republika Srpska očekuje otvoreniju saradnju sa Trampovom administracijom, manje političkog pritiska i nasilnog intervencionizma koji zatvara prostor za dijalog demokratski izabranih političkih lidera u BiH. Očekuje se veći fokus na bilateralne odnose koji bi unaprijedili saradnju na ekonomskom planu, kao i pravičniji pristup u kome će se lokalni lideri podržati da sami odlučuju o budućnosti svoje zemlje i svog naroda, bez nametanja i u skladu sa svojim vrijednostima i tradicijom“, dodaje ona.
Zaključuje da Republika Srpska i SAD imaju mnogo zajedničkih ciljeva, te se nadamo iskrenom poštovanju i partnerstvu sa budućom američkom administracijom.
(A. Stojanović)
(Banjaluka.net)