Mjesta obilježavanja sjećanja na nevino stradale žrtve na našim prostorima je na žalost bezbroj, a ovo u Donjoj Gradini je posebno vrijedno pamćenja. Danas je ono centralno mjesto sjećanja na nevino stradale žrtve ustaškog zločina NDH u Koncentracionom logoru Jasenovac.
Sa 64.800 kvadratnih metara i 105 masovnih grobnica Donja Gradina podsjeća i čuva od zaborava.
Sjećanje na žrtve ustaškog genocida u Donjoj Gradini u Drugom svjetskom ratu uz polaganje vijenaca i pomen državni vrh Republike Srpske i Srbije održao se danas na tom spomen području. Kozarska Dubica je tada izgubila polovinu svog stanovništva, a svjedočenja o stradanju predaka čuvaju i prenose s koljena na koljeno.
“Vlasti su nekritično misleći samo na masovnost insistirale na dolasku radnika kojima su dali ili treba da daju ugovore na poslove na neodređeno, a direktorima javnih ustanova direktivu da povedu radnike, učenike i sve one koji su u podređenom položaju nasilnog sistema.
Slika koju će poslati bila je organizatorima bitnija od bezbjednost i dobrobiti “pozvanih”, a i onih koji su imali želju i potrebu da dođu ne očekujući da će i ovdje, na ovom bolnom mjestu upasti u kolaps uvrnutih političkih manipulativnih potreba. Broj autobusa i drugih vozila totalno je blokirao prilaze centru, djeca su po suncu pješačila i po deset kilometara da bi došli do odredišta, nakon višesatne vožnje, mimoilazeći se sa automobilma za koje se više nije znalo ni iz kog pravca dolaze.
Sirene, pištaljke policije i oblaci prašine od limuzina koje jure na momente dodatno su stvarale stres. Policija je uz napore i znoj ipak uspijevala obezbjediti prolaz za auta oligarha, koji su eto uspjeli danas dobiti dovoljnu masovnost na ovom mjestu stradanja.
Izgledalo je kao da su svi sa dnevnika, skupštine, bilborda i iz članaka o korupciji i kriminalu u politici danas ovdje imali potrebu dojuriti i odjuriti, u neku svoju realnost za koju sam siguran da nema veze sa stradanjem ljudi od neljudi”, rekao je Kuč prenoseći svoje utiske sa mjesta sjećanja na nevino stradale žrtve.
Raspadom SFRJ, Spomen-područje Jasenovac je geografski i administrativno podijeljeno na dvije nezavisne institucije, JUSP Jasenovac u Republici Hrvatskoj i Spomen-područje Donja Gradina u Bosni i Hercegovini, koje je poznato i kao logor VIII sistema Jasenovac.
Ustaških koncentracionih logora za masovno istrebljenje Srba, Jevreja i Roma. Ovdje je bilo glavno stratište gdje su ubijeni zarobljenici logora III Ciglana. Ovaj logor, koji nije bio logor u pravom smislu, formiran je 1942. godine i zračio je smrću sve do kraja Drugog svjetskog rata 1945. i pada NDH. Ustaše su u tom periodu uspjele u Jasenovcu i Donjoj Gradini ubiti više od 700.000 Srba, preko 23.000 Jevreja i oko 80.000 Roma, navodi se u izvještaju Međunarodne komisije za istinu o jasenovačkom sistemu ustaških logora.
“Danas i ovdje spoj jezivog sjećanja i prelijepe prirode nameće posjetiocima samo jednu misao i želju da se ovakvi užasi nikome više ne ponove. Odavde se može poslati samo jedna istinita poruka, a to je da je mir najveća vrijednost, da smo mi na Balkanu umorni od mržnje, trauma i zločina”, zaključio je Kuč citirajući stihove Korićke jame Obrena Govedarice.
„Svaki spomen, svaka noga ispod sebe ima ponor, gde god da sedneš da se odmoriš, na kostima ćeš počivati“.
Preuzeto od: Zvornik news portal