Gradonačelnik Zvornika Bojan Ivanović primio je danas predstavnike Udruženja pčelara „Bagrem“ i Šumske uprave Zvornik.
Sastanku je prisustvovao i gradski poljoprivredni inspektor Siniša Marković.
Gradonačelnik je istakao punu podršku za rješavanje problema sa kojim se pčelari susreću.
„Na zadovoljstvo svih danas prisutnih dogovorili smo korake koje treba preduzeti. Šumska uprava se stavila na raspolaganje da u svom domenu urade šta treba kad je riječ o pošumljavanju kestenom. Grad će obezbijediti novčanu podršku za nabavku i sadnju kestena, kao i asistenciju poljoprivrednog inspektora na sprječavanju ilegalnih dolazaka pčelara iz drugih opština koji bez odobrenja našeg nadležnog odjeljenja dovoze svoje pčelinjake radi paše na području grada Zvornika.
Niko ne zabranjuje pčelarima da sele svoje pčelinjake na područja gdje ima paše, pa i na zvorničko područje, ali postoji procedura koja se mora ispoštovati i na tome ćemo istrajati.“
Predsjednik Bagrema Zoran Birčaković istakao je da je na teritoriji grada Zvornika bagremova paša dosta dobra, ali da su sve ostale zanemarljivo male, te da žele dugoročno da naprave bolje uslove za svoje pčele i pčelarstvo.
„Mi smo na Skupštini pčelara donijeli odluku da krenemo u pošumljavanje sadnicama kestena da bi dobili još jednu pašu. Za ovu našu akciju dobili smo veliku podršku gradonačelnika i Gradske uprave na čemu smo neizmjerno zahvalni.
Za sadnju smo odabrali predeo Kovačevac na Kučić Kuli i dogovorili sa predstavnicima Šumske uprave da privedu namjeni ovu površinu gdje će oni planski i posaditi kesten.
Radi se o oko dva hektara gdje bi se moglo zasaditi oko 5.000 sadnica. Gradonačelnik nam je obećao da će određeni broj sadnica obezbjediti Gradska uprava, a to očekujemo i od našeg Saveza pčelara. Danas je sve dogovoreno i nadamo se na jesen ili na proleće iduće godine da ćemo zasaditi kesten koji, inače, brzo raste i već od treće, četvrte godine počinje da behara.“
Pčelari su ukazali i na problem prilikom dovoza pčela iz drugih područja na bagremovu pašu na teritoriju grada Zvornika.
„Većina tih pčelara se ne prijavi za odobrenje i određivanje lokacije gradskom nadležnom odjeljenju, što je zakonska obaveza, kako ne bi ugrožavali one koji imaju stacionarne pčelinjake. Sa poljoprivrednim inspektorom imamo odličnu saradnju, ali smo željeli da skrenemo pažnju na ovaj problem sa ciljem uvođenja reda, jer i mi kad vozimo naše pčele predočavamo potvrdu da su zdrave i obraćamo se nadležnim lokalnim upravama za odobrenje, te ništa više ne tražimo ni od drugih pčelara.“
Grad Zvornik