Odobornici Skupština grada Zvornika su na posljednjoj sjednici usvojili Akcioni plan za sprovođenje strategije integrisanog razvoja Grada Zvornika (2018-2027) za period 2023-2025. godina kojim su definisana tri strateška cilja i to unapređenje stanja privrede za kreiranje i održivost novih radnih mjesta, unapređenje kvaliteta društvenog života na području grada i odgovorno upravljanje životnom sredinom.
Odbornik SNSD-a Dragan Riđošić je sa tri prijedloga zatražio dopunu ove strategije te zatražio da se u okviru ovog dokumenta nađu i projekti izgradnje toplovoda od kompanije „Alumina“ do grada, čime bi se riješio problem grijanja, izgradnja treće saobraćajnice do Karakaja, jer se mora raditi na rasterećenju ove dionice puta zbog čestih gužvi kao i izgradnja alternativnog puta, makar za putnička vozila, preko Šćemlije do Glumine, odnosno dalje prema Tuzli.
– Jasno je da je došlo do zagušenja grada zbog naseljenosti, a da grad nema gdje da se širi. Stalno se povećava broj stanovnika u gradskoj zoni te treba aktivnije raditi na prohodnosti ljudi i roba na „uskom grlu“ od Zvornika do Karakaja. Mislim da ne treba da čekamo obilaznicu oko Zvornika jer je to na „dugom štapu“, već da tražimo mišljenje struke o ovom problemu te sam predložio da se izgradi treća traka prema Karakaju zbog zagušenja u jutarnjim i poslijepodnevnim časovima, a pogotovu zato što je Karakaj industrijska zona – rekao je Riđošić.
Druga ideja, odnosno prijedlog, je, kaže, nastao zbog problema sa „Zvornik stan“-om.
– Svjedoci smo da se veliki broj građana odjavio sa sistema „Zvornik stan“-a zbog lošeg grijanja, a ujedno ono je skupo. Mnogi su prešli da se griju na struju, a oni koji se griju kao direktni korisnici plina mogu biti ugroženi jer niko ne može da predvidi kolike će biti cijene energenata i da li ćemo ga uopšte imati u narednom periodu. Zato je potrebno da se radi toplovod od „Alumine“ do Zvornika, a koliko znamo, projektna dokumentacija je bila urađena još u vrijeme kada je direktor FG „Birač“ bio Jefto Subotić. Taj projekat sada, naravno, treba doraditi, ali je to odlična polazna osnova koju treba prilagoditi novim uslovima. Sada, kada je bivši gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović predsjednik UO „Alumine“, treba tražiti rješenje da se ovaj projekat sprovode u djelo jer smo svjedoci da se topla voda koja se iskoristi u procesu rada „Alumine“ gubi, a ta energija može da se koristi za grijanje građana Zvornika. Takvo grijanje bilo bi značajno jeftinije, a sam „Zvornik stan“ bi imao više benefita. Ne treba zaboraviti činjenicu da smo mi posljednjih desetak godina svake godine iz budžeta Grada Zvornika dodjeljivali grant sredstva ovom preduzeću u iznosu od 500.000 do 600.000 KM. Ovaj projekat možemo da uradimo i kroz kreditno zaduženje jer je Zvornik lokalna zajednica koja nema visoku stopu zaduženosti, a treba dodati i da više ne bi bilo potrebe za izdvajanjem grant sredstava „Zvornik stan“-u. Kolika bi god ta investicija bila, ona bi se za nelkoliko godina isplatila, a grijanje bi prema prvim procjenama bilo duplo jeftinije. To bi bilo trajno rješenje dok god „Alumina“ radi, a to će sigurno biti dugo jer ona „žila kucavica“ samo Zvornika i regije, već i cijele Republike Srpske – istakao je Riđošić.
On je dodao da je treći prijedlog vezan za izgradnju alternativnog pravca prema Tuzli.
– Mi moramo napraviti alternativni pravac, odnosno pravac koji će omogućiti da rastereti saobraćaj prema Tuzli. Prvi prijedlog je bio da se to radi preko Šćemlije do Glumine i Oraovca, ali, ako je tačna informacija da podloga na toj dionici nije kvalitetna onda treba tražiti novi pravac ili ovaj urediti i asfaltirati samo za putnički saobraćaj. Ovaj pravac je važan i kada dođe do prekida saobraćaja ili zastoja zbog saobraćajnih nezgoda na magistralnom putu Zvornik-Bijeljina – zaključio je Riđošić.
(Info Birač)