Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas 21. novembra slave Sabor svetog Arhangela Mihaila, u narodu poznatog kao Aranđelovdan.
Slava je isključivo srpski običaj, jer i kad je praznuju pripadnici drugih naroda, slave je kao srpski i Pravoslavni običaj. Krsna slava ili Krsno ime, važan deo duhovnog i porodičnog života Srba, za vernike predstavlja najvažniji i najradosniji porodični praznik posle Božića.
Arhangel Mihailo u strogoj anđeoskoj hijerarhiji ima čin vojvode, jer je svojim delovanjem spasao mnoge anđele koji su otpali od Boga. Javljao se na mestima gde se javljala i Bogorodica, pa je u narodu prihvaćen kao nebeska sila i zemaljska zaštita.
Kako se Arhangel Mihailo smatra živim svetiteljem postoje običaji prema kojima se za današnji praznik ne sprema žito, ali je patrijar Pavle je govorio da obavezno treba spremati žito za Aranđelovdan.
-Kuvana pšenica nije simbol smrti, već života onih koji su živeli i koji žive u veri sa Bogom i svojom Krsnom slavom. Istina je, takođe, da su svi sveci živi, jer u Bogu niko ne može biti mrtav – Bog je Bog živih, a ne mrtvih – govorio je patrijar Pavle.
Za Arhangela Mihaila se veruje da je od Lucifera (đavola) spasao mnoge anđele i ljudske duše koje je Bog odbacio. Zbog toga je najčešće na ikonama predstavljen sa kopljem u ruci koje drži upereno ka Luciferu i grančicom palme u drugoj šaci. Arhangela Mihaila u nekim pravoslavnim crkvama nazivaju još i “Beli anđeo”.
Narodno verovanje kaže da se prema vremenskim uslovima na ovaj dan, može odrediti kakva će biti godina. Kakvo je vreme na Aranđelovdan, tako će biti tokom cele zime i proleća.
Aranđelovdan je po broju porodica koja ga slavi kao krsnu slavu, drugi u Srbiji, odmah posle Svetog Nikole.
Da li će Aranđelovdan biti proslavljen uz posnu ili mrsnu trpezu, zavisi od toga na koji dan pada.
Grci Arhangela Mihaila smatraju dobrim duhom koji čuva dom, a Srbi mu se isto tako mole kada god im je potrebna pomoć za sebe i najbliže.