Cijene goriva bilježe pad na svjetskoj berzi, ali su i dalje papreno vioske u BiH. Trgovci ne žure sa pojeftinjenjem, pa bh. stanovnici plaćaju skuplje gorivo, nego stanovnici najbogatije države u Evropi.
Bh. građani plaćaju skuplje gorivo, nego stanovnici Luksemburga, koji ima najveći životni standard u EU. S druge strane, BiH je druga najsiromašnija država u Evropi, odmah iza Albanije.
U 29. sedmici ove godine prosječna cijena litra dizela u BiH bila je 3, 59 KM. U Luksemburgu je litar istog goriva koštao, 3.50 KM u Njemačkoj 3.79 KM, a u Danskoj 4.02 KM.
Primjera radi, stanovnik BiH za prosječnu platu može da kupi tek nešto više od 300 litara dizela, a stanovnik Luksemburga više od 1.800 litara. Bh. građani mjesecima svraćaju na benzinske pumpe oprezno gledajući u novčanik. Paprene cijene goriva, mnogima otežavaju normalan život, jer automobili nisu luksuz već potreba.
Kada je konačno zabilježen pad koštanja nafte i naftnih derivata na svjetskoj berzi, pojeftinjenje u BiH i dalje na čekanju i to 40 dana, objavili su iz Grupacije za promet nafte i naftnih derivata pri Privrednoj komori Srpske.
Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” za BN kaže:
“Nije to sigurno mala riječ kazati da je to jedan čist bezobrazluk prema potrošačima. Kad u svim zemljama u okruženju mogu da reaguju veoma brzo i da im ne treba nikakvih 40 dana 00:40 ne znam zašto 40 dana to me podsjeća na neke druge stvari? Da bi se došlo do neke druge cijene, iako oni već uvoze po nižim cijenama na svjetskom tržištu.”
Trgovci, po svom. Neki su neznatno oborili cijene, drugi mudro ćute. Posla za inspekciju ima, kaže Vasilić. Istovremeno, ekonomisti podvlače da je neophodno pooštriti kontrole.
“Da se pokaže da se to ne smije raditi moralo bi biti definisano na bazi crvene trake, kao kad ne platite porez pa poreska vas okruži crvenom trakom i zabrani rad na mjesec dana, jer biti da se stvarnih kalkulacija i da se poštuje marža koja je zakonom definisana onda nikakv problem neće.”, rekao je Zoran Pavlović, ekonomski analitičar u izjavi za BN.
Struka predviđa da će u BiH nastupiti isti tržišni mehanizam kao i u Evropi, gdje odsustvo potrošnje uveliko obara cijene goriva.